• Haberler
  • Siyaset
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 Yıl Sonra Terörü Bitirmek İçin Gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 Yıl Sonra Terörü Bitirmek İçin Gidiyor

Yerel seçimler nedeniyle yurt dışı seyahatlerine ara veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıl aradan sonra Irak'a ilk ziyaretini gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 yılın ardından Irak'ın başkenti Bağdat'a ziyaret gerçekleştirecek.

Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid ile görüşecek olan Erdoğan'ın ana gündem maddesi PKK olacak.

Terör örgütü PKK'nın Irak bölgesindeki kamplarda yuvalandığı bilinirken bu kampların tamamen bitirilmesi ve Türkiye açısından tehdit oluşturmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, PKK terör örgütünü bitirmek için bölgeye yönelik düzenlenmesi beklenen operasyonu masaya yatırması bekleniyor.

Ziyarette ayrıca su kaynaklarının kullanımı ve Türkiye'ye doğal gaz ve petrol akışı konularının da yer alacağı belirtildi.

ORTAK HAREKAT MERKEZİ KURULACAK

Türkiye'nin, teröre karşı Irak'la ortak harekat merkezi kurması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti sırasında, PKK terör örgütünü bitirmek için bölgeye yönelik düzenlenmesi beklenen operasyonu da masaya yatırması bekleniyor.

Kritik görüşmedeki bir başka konu başlığı ise Irak'ın su sorunu. Erdoğan, Irak'ın su konusundaki beklentisini bildiklerini, bunun karşılanması için çalışmaların sürdüğünü ifade etmişti. Bu yönde de önemli adımlar atılması bekleniyor.

20 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HEDEFLENİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat'taki resmi ziyaretinin ardından Erbil'e de gidecek. Erdoğan'ın Irak ziyareti kapsamında İş Forumu da düzenlenecek. Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacmini artırmaya yönelik adımlar ele alınacak. İki ülke arasında ticaret hacminin Kalkınma Yolu Projesi'nin tamamlanmasıyla 2030 yılında 20 milyar dolara ulaştırılması hedefleniyor.

Bakmadan Geçme