• Haberler
  • Gündem
  • Bolu Dağı Paylaşılamıyor! Düzce ve Bolu Belediye Başkanları Birbirine Girdi

Bolu Dağı Paylaşılamıyor! Düzce ve Bolu Belediye Başkanları Birbirine Girdi

Düzce Belediye Başkanı AK Parti'li Faruk Özlü'nün sosyal medya hesabından Bolu Dağı'nın adının Düzce Dağı olduğunu ifade etmesine, Bolu Belediye Başkanı CHP'li Tanju Özcan sosyal medya hesabından cevap vererek, 'Kaynaşlı'yı, Yığılca'yı ve Akçakoca'yı elinden aldırma bana. Akıllı ol' diyerek cevap verdi. Peki Bolu Dağı nerede? Hangi il sınırlarında? Bolu Dağı'nın özellikleri ve konumu nedir? Tüm detaylar haberimizde...

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, dün sosyal medya hesaplarından Bolu Dağı'nın adının Düzce Dağı olduğunu ifade eden paylaşımda bulundu.

Özlü paylaşımında, "Doğru bilinen yanlışlar vardır. Yanlıştır, ama insanlar doğru sanırlar. Bunlardan birisi de 'Bolu Dağı' ismidir. Aslında Bolu tarafında 'dağ' yoktur. Bolu tarafı ovadır. Dağ Düzce tarafındadır. Coğrafi yapısına göre burası 'Bolu Dağı' değil, 'Düzce Dağı'dır. Yaşam alanı bakımından, dağdaki yol boyu işletmelerin tamamına yakını da Düzcelilerin. Bu yanlışı düzeltelim. Bu dağın doğru adı 'Düzce Dağı' dedi.

AKILLI OL

Özlü'nün açıklamalarına CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepki göstererek şu cevabı verdi: "Düzce'nin mevcut belediye başkanı Faruk Özlü. Bolu Dağı'na göz koymuş. Bolu Dağı, Bolu'nun simgesidir. Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma. Kaynaşlı'yı, Yığılca'yı ve Akçakoca'yı elinden aldırma bana. Akıllı ol."

BOLU DAĞI KONUMU VE ÖZELLİKLERİ

Bolu Dağı, Bolu ilinde bulunan önemli bir dağdır ve Düzce Ovası ile Bolu Ovası'nı birbirinden ayırmaktadır. 1993 yılında başlayıp 2007 yılında tamamlanmış olan Bolu Dağı Tüneli, bu dağdan geçmektedir. Bu tünel, Ankara-İstanbul arasındaki geçiş noktasında yer aldığı için stratejik bir öneme sahiptir. Bolu Dağı, 1577 metre yüksekliğindedir.

Bolu Dağı, doğal güzellikleri ve zengin bitki örtüsü ile dikkat çeker. Dağlık alanlar, trekking ve doğa yürüyüşleri gibi açık hava etkinlikleri için popüler yerlerdir. Ayrıca, Bolu Dağı ve çevresindeki ormanlık alanlar, yaban hayatı açısından da zengindir. Yörede çeşitli kuş türleri, memeliler ve bitki türleri yaşamaktadır.

Bakmadan Geçme