• Haberler
  • Dünya
  • BM Yüksek Komiseri Açıkladı: 7 Ekim'den bu yana Gazze'de 120 binden fazla insan öldürüldü

BM Yüksek Komiseri Açıkladı: 7 Ekim'den bu yana Gazze'de 120 binden fazla insan öldürüldü

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İnsan Hakları Konseyi'nin 56'ıncı oturumunda İsrail- Filistin çatışmalarını ve Gazze'deki mevcut durumu değerlendirdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, bugün Cenevre’de başlayan İnsan Hakları Konseyi’nin 56’ıncı oturumunda Gazze’deki mevcut durum, Rusya- Ukrayna savaşı, dünya gündeminde yer alan iklim krizi, çete şiddeti ve uluslararası hukukun uygulanabilirliği konularını değerlendirdi.

BM Yüksek Komiseri Açıkladı: 7 Ekim'den bu yana Gazze'de 120 binden fazla insan öldürüldü

Dünya genelinde çatışmaların ve sivillerin öldürülmesinin günlük bir rutin haline geldiğinin altını çizen Türk, “2023 yılında Ofisim tarafından toplanan veriler, silahlı çatışmalarda sivil ölümlerinin sayısının yüzde 72 arttığını gösteriyor. Gazze'deki çatışmanın taraflarının uluslararası insan hakları ve insancıl hukuku göz ardı etmeleri karşısında dehşete düştüm. Vicdansızca ölümler ve acılar yaşandı. İsrail'in yoğun saldırıları sonucunda 7 Ekim'den bu yana Gazze'de çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 120 binden fazla kişi öldürüldü veya yaralandı. İsrail'in Mayıs ayı başında Refah'a yönelik operasyonlarını arttırmasından bu yana yaklaşık bir milyon Filistinli bir kez daha zorla yerinden edilirken, yardım dağıtımı ve insani erişim daha da kötüleşti” şeklinde konuştu.

BM Yüksek Komiseri Açıkladı: 7 Ekim'den bu yana Gazze'de 120 binden fazla insan öldürüldü

UKRAYNA’NIN ENERJİ KAPASİTESİ TAHRİP OLDU

Türk, Ukrayna’da durumun giderek kötüleştiğine dikkat çeken “Ukrayna'da durum kötüleşmeye devam ediyor. Rus silahlı kuvvetlerinin Ukrayna'nın Kharkiv bölgesine yönelik son kara saldırısı tüm toplulukları yok etti. Bölge geniş alan etkili patlayıcı silahların yoğun saldırılarına maruz kaldığından, çoğu yaşlı olan sakinler, elektrik, su ve yeterli yiyecek olmadan bodrumlarda saklandılar.

Enerji altyapısına yönelik tekrarlanan büyük ölçekli saldırı dalgaları, Ukrayna'nın elektrik üretim kapasitesinin yüzde 68'ini tahrip etti ve özellikle kış öncesinde sistemi tehlikeli bir devrilme noktasına getirdi” ifadelerini kullandı.

SAVAŞLAR İKLİMİ ETKİLİYOR

Savaşların dünyanın ekosisteminde tahribata sebebiyet verdiğini vurgulayan Türk, “Savaşın, insanlara dayanılmaz acılar yaşatmasının yanı sıra, ağır bir bedeli de vardır. Savaş ve çatışmanın çevre üzerindeki geniş kapsamlı etkisi de yadsınamaz. Toprağın yanması, havanın, suyun ve toprağın kimyasal kirlenmesi, sivil altyapının tahrip edilmesi, hatta nükleer felaket riski.

BM Yüksek Komiseri Açıkladı: 7 Ekim'den bu yana Gazze'de 120 binden fazla insan öldürüldü

Bu, insanlığın bugün karşı karşıya olduğu en büyük zorluklardan bazılarını da beraberinde getiriyor: iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı ve kirlilik. La Nina ve El Nino, Latin Amerika ve Karayipler’de dahil olmak üzere birçok ülkeye ciddi zararlar verdi. Güney Afrika'da 61 milyon insan El Nino'nun neden olduğu kuraklıktan ve iklim değişikliğinin kötüleştirdiği aşırı hava koşullarından etkileniyor. Malavi, Zambiya ve Zimbabve felaket durumu ilan etti ve muhtemelen başka ülkeler de bunu takip edecek. İnsani yardım topluluğunun, yaklaşan hasat başarısızlıkları karşısında baş gösteren bir krize ilişkin uyarılarını yineliyorum” dedi.