• Haberler
  • Gündem
  • Başıboş Sokak Köpekleri Düzenlemesi Bitti! İşte Tüm Detaylar

Başıboş Sokak Köpekleri Düzenlemesi Bitti! İşte Tüm Detaylar

AK Parti'nin başıboş sokak köpekleriyle ilgili düzenlemesi bitti. Kapsamı daraltılan 'uyutmaya' belediyelerde oluşturulacak kurul karar verecek. Köpek toplamayan başkana 3 yıl hapis, köpeği sokağa terk edene 60 bin lira ceza var. İki yılda sokakta başıboş köpek kalmayacak.

Türkiye'nin kabusu haline gelen sokak köpeği sorunun çözüme kavuşturulmasına ilişkin düzenlemem tamamlandı. AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu tarafından yürütülen çalışma kapsamında hazırlanan kanun teklifindeki düzenlemeler tamamlandı.

Önümüzdeki günlerde meclise gelerek kanunlaşması beklenen çalışma kapsamında iki yıl içinde sokaklarda başı boş köpek kalmayacak. Sokaklardan köpekleri toplamayan belediye başkanına ise 1 ila 3 yıl hapis cezası verilecek.

Sokaklarda çete halinde gezen ve özellikle çocukların korkulu rüyası haline gelen başıboş vahşi köpek sorununda sona gelindi.

Sadece yayaların ve çocukların değil araç sürücülerinin de kabusu haline gelen sokak köpekleri ile ilgili AK Parti'nin çalışması tamamlandı.

3 YIL HAPİS CEZASI GELİYOR

AK Parti meclis grubunda imzaya açılan teklifte, kapsamı daraltılan “uyutmaya” belediyelerde oluşturulacak kurul karar verecek. Teklifte, köpek toplamayan başkana 3 yıl hapis, köpeği sokağa terk edene 60 bin lira ceza yer alıyor. Barınaklarda bir ay boyunca sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulmasını öngören maddede sorumluluk, yerel yönetimlere veriliyor. Uyutulması gerekmeyenler kısırlaştırılacak ve aşılanacak. Kuduz tehlikesi olan, hastalıklı, saldırgan sokaklarda sürüler hâlinde dolaşan başıboş köpekler barınaklara alınacak, uyutulup uyutulmayacağına belediyeler nezdinde, veteriner hekimlerden oluşacak bir kurul karar verecek.

KISIRLAŞTIRILAN KÖPEKELR TEKRAR SOKAĞA BIRAKILAMAYACAK

Uyutulması gerekmeyen başıboş köpekler, sokaklardan toplandıktan sonra, kısırlaştırılacak ve aşılanacak. Ancak yeniden sokağa salınmayacaklar, bakımları barınaklarda yapılacak. Bu konuda, yerel yönetimlere iki yıllık süre tanınacak. Bu süre içinde barınaklarını yapıp, sorumluluk bölgelerindeki başıboş köpekleri toplayacaklar. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen yerel yöneticilere bir yıldan üç yıla hapis cezası verilecek.

Bu suçun tekrarı durumunda ceza artacak ve belediye başkanları seçilme yeterliliğini kaybetmiş sayılacak. Ayrıca, sokak hayvanlarını kendi bölgelerinden toplayıp başka bölgeye bırakanlara yönelik para cezaları da artırılacak. Belediyeler, barınak ve diğer bakım masrafları için bütçelerinden binde 5 oranında pay ayırmak zorunda olacak. 

 

Bakmadan Geçme