• Haberler
  • Ekonomi
  • Bakan Şimşek: 'Ülkemize yatırımcı ilgisi artmaya ve CDS risk primimiz gerilemeye devam ediyor'

Bakan Şimşek: 'Ülkemize yatırımcı ilgisi artmaya ve CDS risk primimiz gerilemeye devam ediyor'

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından ' Borçlanma faiz oranlarımız düşüyor.' diyerek açıklamada bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Borçlanma faiz oranlarımız düşüyor. Programımız sayesinde ülkemize yatırımcı ilgisi artmaya ve kredi risk primimiz (CDS) gerilemeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Borçlanma faiz oranlarımız düşüyor. Programımız sayesinde ülkemize yatırımcı ilgisi artmaya ve CDS risk primimiz gerilemeye devam ediyor. Azalan risk primi ve gerileyen enflasyon beklentileriyle hazine tahvil faizleri düşüyor. 2 yıl vadeli TL cinsi gösterge tahvilin faizi, marta göre yaklaşık bin baz puan geriledi. 5 ve 10 yıl vadeli dolar cinsi tahvillerin faizi ise nisandan bu yana yaklaşık 50 baz puan düştü. Dezenflasyon sürecinde daha da iyileşecek makro göstergelerimizle birlikte borçlanma maliyetlerimiz düşüşünü sürdürecek ve kamu maliyesindeki olumlu görünüm güçlenecektir" ifadelerini kullandı.