Avustralya'da ABD Konsolosluğu'na Saldırı

Avustralya'da kimliği belirsiz bir şahıs, ABD'nin Sydney Konsolosluğu'na balyozla saldırdıktan sonra binanın kapısına sprey boyayla kırmızı üçgen çizerek işaret bıraktı.

Avustralya’da ABD konsolosluğuna kimliği belirsiz bir şahıs saldırdı. Ülkenin en büyük şehri Sydney’deki ABD Konsolosluğu’na yerel saatle 03.00 sıralarında balyozla saldıran Filistin destekçisi şahıs, binanın camlarını kırdıktan sonra sprey boyayla binanın kapısına kırmızı üçgen çizerek işaret bıraktı.

Konsolosluğun 9 penceresinin hasar gördüğünü aktaran polis, “Koyu renk kapüşonlu ve yüzü kapalı bir kişinin küçük bir balyoz taşıdığını gösteren bir kamera görüntüsü elde edildi” sözlerini kullandı.

Avustralya'da ABD Konsolosluğu'na Saldırı

Konsolosluk görevlisi ise, saldırıda hiçbir personelin zarar görmediğini ve operasyonların etkilenmediğini ifade ederek “Avustralya Federal Polisi ve Yeni Güney Galler Polisi olayı soruşturuyor” dedi.

Olayın ardından açıklama yapan Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, saldırıyı kınadı. Albanese, “İnsanların saygılı bir şekilde siyasi tartışma ve söylemde bulunmaları gerekiyor” ifadelerine yer verdi.