• Haberler
  • Ekonomi
  • Asgari Ücrete Ara Zam Yapılacak mı? Milyonlarca Çalışanı Umutlandıran Gelişme

Asgari Ücrete Ara Zam Yapılacak mı? Milyonlarca Çalışanı Umutlandıran Gelişme

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı asgari ücrete yapılması beklenen ara zam haberinde. Hükümet zam yapılmayacağını ifade etse de beklentiler zam yapılacağı yönünde.

Asgari ücretin 2024 yılının başından itibaren 17 bin 2 TL olarak belirlenmesinin ardından yıl içerisinde ara zam yapılmayacağı belirtilmişti.

Ancak gelinen nokrata enflasyondaki sürekli artış, mayıs ayının enflasyonda zirve yapacağı yönündeki beklenti ve açlık sınırının asgari ücreti geride bırakarak 17 bin 725 TL'ye yükselmesi asgari ücerete ara zam yapılma zorunluğunu da beraberinde getirdi.

İktidar kanadı her defasında asgari ücrete ara zam yapılmayacağını belirtese de ekonomistler zam yapılması zorunluluğunu dile getirirken AK Parti kulislerinden alınan bilgiler de zam sinyali veriyor.

Yılın ikinci yarısından itibaren dezenflasyon sürecine girilmesi beklenirken SGK uzmanı İsa Karakaş, asgari ücrete ara zamla ilgili "Bu yönde duyumlar aldık" diyerek eylül ayını işaret etti.

Milyonlarca kişinin asgari ücrete zam yapılmaması durumunda 2025 Şubat ayına kadar 17.002 TL ile geçinmek zorunda olacağını anımsatan SGK Başuzmanı İsa Karakaş, “Açlık sınırı 20 bin TL'ye yaklaşmışken asgari ücretin 17 bin TL'nin altında kalması yasal düzenlemenin ruhuna ve özüne aykırıdır. Enflasyonla mücadele ediyoruz ancak bu enflasyonun yükünü sadece çalışanlara yüklenmemesi gerekiyor" dedi.

HÜKÜMET OLUMLU BAKIYOR

TGRT Haber'e konuşan İsa Karakaş, hükümetin ve ana muhalefet partisinin asgari ücrete ara zam yapılmasına olumlu baktıklarını ancak ekonomi yönetiminin tavrının olumsuz olduğunu vurguladı. Karakaş, doğal gaz ve elektrik gibi kamu zamlarının ertelendiğini dile getirerek şunları söyledi:

“Bu zamlar Haziran ayında enflasyon açıklandıktan sonra yansıtılabilir. Zamlar kamuoyuna yansıtıldığı takdirde Eylül ayı gibi asgari ücrete bir ara zam gelebilir. Bu yönde duyumlar aldık. Çünkü emekli ve memura yapılacak zam sonrası oranlar değişecek. Bu da genel zamlara yansıyacak. Kulis bilgisi olarak bu tarz duyumlar aldık.

NE KADAR ZAM BEKLENİYOR?

Çalışanların en çok merak ettiği konulardan biri de olası bir zam durumunda rakamın ne olacağı yönünde. O konuda da 3 ya da 4 bin liralık bir artışın konuşulduğu ifade ediliyor.

2024 net asgari ücret 49 artışla 17.002 lira olmuştu. Böylece 2024 yılında asgari ücretin işverene maliyeti 7.741 lira artarak 23.502 lira oldu.

Buna göre, brüt 20 bin 2 lira 50 kuruş olan asgari ücretin, 17 bin 2 lira 12 kuruşunu net asgari ücret, 2 bin 800 lira 35 kuruşunu SGK primi ve 200 lira 3 kuruşunu işsizlik sigortası primi oluşturdu.

Bakmadan Geçme