• Haberler
  • Gündem
  • Almanya'nın Ankara'daki Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına Çağrıldı!

Almanya'nın Ankara'daki Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına Çağrıldı!

Merih Demiral'ı UEFA'ya şikayet eden Almanya'nın Ankara Büyükelçisi bakanlığa çağrıldı. Almanya'nın Ankara'daki büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Büyükelçi izahat verecek.

Almanya'nın Ankara’daki büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Büyükelçiden , Türk düşmanlığı nedeniyle açıklama istenecek.

EURO 2024 son 16 turunda Avusturya ile Türkiye arasında oynanan karşılaşmada Merih Demiral'ın gol sevinci dünya gündemine oturdu. UEFA, Merih Demiral hakkında soruşturma başlatırken tepkilerin ardı arkası da kesilmiyor.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser’ın UEFA'dan yaptırım talebiyle ilgili olarak Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Olaya ilişkin Dışişleri Bakanlığı Almanya'nın Ankara'daki büyükelçisini izahat vermek için bakanlığa çağırırken bir de açıklama yayınlandı.

Dışişleri Bakanlığı, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yaptığı gol sevinci nedeniyle milli futbolcu Merih Demiral’a UEFA tarafından açılan soruşturmayı kınadı.

A Milli Futbol Takımı'nın 2024 Avrupa Şampiyonası son 16 turunda Avusturya'yı 2-1 yendiği maçta milli futbolcu Merih Demiral'ın bozkurt işareti yapması üzerine UEFA, Demiral hakkında soruşturma başlattı.

Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, milli futbolcu Demiral hakkında başlatılan disiplin soruşturmasının kabul edilemez olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:
“2024 Avrupa Futbol Şampiyonası kapsamında A Milli Futbol Takımımız ile Avusturya A Milli Futbol Takımı arasında dün (2 Temmuz) oynanan futbol maçının ardından UEFA tarafından milli futbolcumuz Merih Demiral hakkında disiplin soruşturması açılması kabul edilemez. Diğer taraftan, Alman Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının Eylül 2023’te yayımladığı raporda, her bozkurt işareti yapanın aşırı sağcı olarak nitelendirilemeyeceği vurgulanmışken ve 'bozkurt' işareti Almanya’da yasaklı bir simge değilken, Sayın Demiral’a Alman makamları tarafından gösterilen tepkilerin bizatihi kendisinin yabancı düşmanlığı içerdiği değerlendirilmektedir. Bir spor müsabakasındaki sevinç kutlaması sırasında, tarihi ve kültürel bir sembolün, hiç kimseyi hedef almayan biçimde kullanılmasına yönelik siyasi amaçlı tepkileri kınıyoruz.”

Bakmadan Geçme