• Haberler
  • Dünya
  • ABD'li Senatörden İsrail'e Skandal Öneri: Nükleer Silah Kullanabilirsin

ABD'li Senatörden İsrail'e Skandal Öneri: Nükleer Silah Kullanabilirsin

ABD'de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham İkinci Dünya Savaşı'nda Hiroşima ve Nagazaki'yi örnek göstererek İsrail'e nükleer silah kullanma önerisinde bulundu.

ABD'de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, NBC kanalında yayımlanan "Meet the Press" programında İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına yönelik skandal açıklamalarda bulundu. "Ikinci Dünya Savaşı'nda, Hiroşima ve Nagazaki'ye bomba atarak savaşı sonlandırmaya karar verdik. Bu doğru bir karardı." diye konuşan Graham, "İsrail, Yahudi bir devlet olarak ayakta kalabilmesi için gereken her şeyi yapmaya hakkın var." dedi.

Graham, "Kaybetme lüksü olmayan bu savaşı sonlandırmak için İsrail'e ihtiyaç duyduğu bombaları sağlayın, ayrıca zayiatı en aza indirmek için onlarla çalışın." dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, 9 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Refah'a büyük bir saldırı düzenlemesi halinde İsrail'e silah yardımlarını askıya alacağını söylemişti. Biden'ın bu açıklamasına hem ABD'de Cumhuriyetçi Parti'den hem de İsrail tarafından tepki gelmişti.