81 İlin 11'i Kadınlara Emanet

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimi, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) zaferi kadar kadınların da zaferi oldu. 2019 seçimlerinde 4 belediyeyi yöneten kadınlar 2024 seçimleri itibariyle kazandığı belediye sayısını 11'e çıkardı. Kaç ilde kadın belediye başkanı var? Hangi illerin belediye başkanları kadın? Sorusunun cevabı haberimizde

CHP'nin zaferiyle sonuçlanan yerel seçimlere kadın belediye başkanları damga vurdu. Çalışma hayatında daha fazla yer almaya başlayan kadınlar, belediye başkanlıklarında da etkilerini gösteriyor. 2019 seçimlerinde AK Parti 1, CHP 1 ve DEM Parti'den 2 olmak üzere toplamda 4 belediye başkanı varken 2024 seçimleri sonrasında 5'i büyükşehir olmak üzere toplamda 11 belediyeyi kadın adaylar kazandı.

47 yıl aradan sonra girdiği bir seçimden birincilikle çıkan ve Türkiye genelinde yüzde 37,77 oyla birinci parti olan CHP 35 ilin belediyesini kazandı. Yerel seçimlerde AK Parti 24, DEM Parti 10, MHP 8, Yeniden Refah Partisi 2, Büyük Birlik Partisi ve İYİ Parti ise 1 il belediyesi kazandı. Sonuçlara göre 81 ilin 11'ini ise kadınlar yönetecek.

CHP KADIN BELEDİYE BAŞKANLARINDA DA ZİRVEDE

2019 yerel seçimlerinde kadın aday oranı yüzde 7,89 olarak gerçekleşirken; AK Parti'de 1, CHP'den 1 ve HDP'den 2 kadın belediye başkanı seçilmişti. 2024 seçimleri sonrasında ise CHP'den 6, AK Parti'den 1 ve DEM Parti'den 4 kadın belediye başkanı seçildi.

Gaziantep'te Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışını AK Parti adayı ve mevcut Belediye Başkanı Fatma Şahin kazandı.

TEKİRDAĞ, EDİRNE, AYDIN, AFYONKARAHİSAR, BİLECİK ve ESKİŞEHİR KADINLARA EMANET

CHP'li aday Candan Yüceer Tekirdağ'da, Filiz Gencan Akın Edirne'de oyları toplamayı başardı. Aydın'da ise mevcut başkan CHP'li Özlem Çerçioğlu yüzde 50'nin üzerinde oy alarak sandıktan zaferle çıktı. AK Parti'nin kalesi Afyonkarahisar bu seçimde el değiştirdi. DEM Parti ile ilgili sözleriyle dikkat çeken CHP'li Burcu Köksal, kentin yeni belediye başkanı oldu. CHP'nin uzun dönemlerdir Eskişehir'deki Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen koltuğu kadın adaya devretti. CHP'li Ayşe Ünlüce, AK Parti adayı Nebi Hatipoğlu'na fark atarak Eskişehir'de başkanlık yarışını kazandı. Bilecik'te yerel seçimi kazanan isim ise CHP'nin aday gösterdiği, tarzıyla dikkat çeken Melek Mızrak Subaşı oldu.

DEM PARTİ'NİN KADIN ADAYLARI 4 KENTTE İPİ GÖĞÜSLEDİ

DEM Parti'nin aday olarak gösterdiği, Diyarbakır'da Ayşe Serra Bucak Küçük, Siirt'te Sofya Alağaş, Batman'da Gülüstan Sönük ve Ağrı'da ise Hazal Aras sandıktan zaferle çıktı.