• Haberler
  • Gündem
  • 2024 Bursluluk Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

2024 Bursluluk Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

21 Nisan Pazar günü milyonlarca öğrenci bursluluk sınavına girdi. 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11'inci sınıfların katılım sağladığı İOKBS Milli Eğitim'in düzenlemesi ile gerçekleştirildi. Öğrenciler ve veliler bursluluk sınavının detaylarını araştırıyor. Bursluluk sınavı ne zaman açıklanır? İşte ayrıntılar:

Her yıl Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleştirilen bursluluk sınavı başvuruları 1 Mart'da sona ermişti. Heyecanla beklenen sınav günü geldi çattı. Burs almak için sınava girenn binlerce öğrenci ve onları heyecanla bekleyen yakınları bursluluk sınavının sonuçlarını merak ediyor.

Sınavda tüm sınıf seviyelerine 100 soru soruldu ve sınav süresi 120 dakika oldu.

BURSLULUK SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

İOKBS (Bursluluk sınavı) sonuçları, 17 Mayıs 2024 tarihinde "www.meb.gov.tr" adresi üzerinden açıklanacak. Sınav açıklanma tarihinin daha önce olma ihtimali de bulunuyor.

BURSLULUK SINAVI SORU VE CEVAPLARI NE ZAMAN YAYINLANACAK?

İOKBS bursluluk sınavı soruları ve cevapları, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü adresi üzerinden yayımlanacak. Bursluluk sınavı soruları ve cevap anahtarının 7 gün içerisinde paylaşılması bekleniyor.

İOKBS(BURSLULUK SINAVI) BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Başvuru Şartları;

- Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak

- Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak

- İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme

yaptırımı/cezası almamış olmak

- Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5, 6, 7 ve 8'inci sınıfları

ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11'inci sınıflarında öğrenci olmak

- Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu'nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2023 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2024 mali yılı için tespit edilen 111.600,00 (yüz on bir bin altı yüz) TL'yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2023 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.

Bakmadan Geçme