Vajinal Mantar Enfeksiyonu Belirtileri Tedavisi Uygulamaları

Vajinal Mantar

Kadınlar arasında en sık görülen mantar çeşitlerinden biri de vajinal mantardır. Vajinal mantar özellikle yaz mevsiminde sıcak ve nemli havalarda çok yaygın bir şekilde görülen bir rahatsızlıktır. Bir bakıma bakteri enfeksiyonu olarak tanımlanan bu mantarın özellikle rahim bölgesinde görülmesi günlük hayatı etkileyen oldukça ciddi sıkıntılara yol açmaktadır.

Rahim Ağzı İltihabı Neden Olur

Bu günkü yazımızda vajinal mantar nedir, nedenleri, vajinal mantar belirtileri ve vajinal mantar tedavisi hakkında yapmış olduğumuz detaylı araştırma sonuçlarını sizlerle paylaşacağız… Keyifli okumalar dileriz…

Vajinal Mantar Nedir
Aslında toplumda mantar enfeksiyonunun dışarıdan herhangi bir kaynaktan kapıldığına dair genel bir yanlış kanı vardır. Bilinen şu ki vajina içinde birçok bakteri zaten hali hazırda bulunmaktadır. Fakat vajina içindeki bakteri ortamı dengesizleştiğinde ya da vajina içi bakteri florası bozulduğunda mantar gibi çeşitli enfeksiyon hastalıklarının oluşmasına sebep olan bakterilerde de artış görülmektedir.

Vajinal Mantar Belirtileri

vajinada mantar ile ilgili görsel sonucu

Vajinal mantar belirtileri nedir diye baktığımızda en belirgin belirti olarak şiddetli kaşıntı olduğu karşımıza çıkmaktadır. Kişiyi uykusunda bile rahatsız eden kaşıntı ve yanma hissi vajinal mantar rahatsızlığının temel belirtileri arasında yer almaktadır. Rahim içi yanma hissi de vajinal mantar belirtilerindendir. Özellikle idrar yaparken görülen bu yanma hissi ve sonucunda oluşan ağrı kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Karşı konulamaz kaşıntı hissinin yanı sıra görülen diğer belirtiler ise şu şekildedir;

Normalden fazla miktarda ve sıklıkta görülen akıntı
Sarı veya kesilmiş süt görünümünde olan akıntı
İdrar yaparken oluşan yanma hissi
Ciddi oranda kaşıntı ve şişlik
Vajinada oluşan koku
Vajinal Mantar Nedenleri
Vajinal mantar neden olur sorusunun cevabı temel olarak vajina bakteri florasının bozulması, vücut direncinin düşmesi ve bağışıklık sisteminin de zayıflaması olarak verilmektedir.

vajinada mantar ile ilgili görsel sonucu

Vajina Kuruluğu Neden Olur Nasıl Geçer

Vajinal mantar nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır;

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının artması ile birlikte vajinanın nemli ve ıslak kalması
Havuz ve deniz sonrası ıslak mayo ile uzun süre durmak
Pamuklu olmayan iç çamaşırları sık sık tercih etmek
Çok dar ve sıkan iç çamaşır ve pantolon giymek
Yeterli hijyeni sağlayamamak
Gebelik
Aniden aşırı kilo almak
Uzun süre hormon hapı ve doğum kontrol ilacı kullanmak
Rahim ağzı iltihabı ve yaraları
Uzun süre ped kullanmak
Antibiyotik hapı kullanmak
Bol miktarda şekerli gıda tüketmek
Vajinal Mantar Tedavisi
Vajinal mantar tedavisi için yapılması gereken ilk ve öncelikli şey mantar oluşumuna neden olan ve tetikleyen durumlardan mümkün olduğunca uzak durmaktır. Çünkü aksi takdirde bakteri enfeksiyonu ve sonucunda da mantar oluşumu tekrar eder. Vajinal mantarın oluşmasını tetikleyen faktörlerin ortadan kaldırılması bu açıdan çok önemlidir.

Vajinal mantar tedavisi genellikle kısa ve hızlı bir şekilde olmaktadır. Tabiî ki burada hastanın sağlık öyküsü, mantarın yayılma durumu ve kullanılan ilaçların da etkisi belirleyici olmaktadır. Vajinal mantar tedavisinde genellikle ağız yoluyla alınan ilaçlar, vajinal fitil ve kremler uzman doktor tarafından tavsiye edilmektedir. Vajinadaki bakteri florasını dengelemeye yardımcı olan bu ilaçlar sayesinde mantar enfeksiyonu kısa sürede tedavi edilmektedir.

Vajina Kararması Neden Olur Nasıl Geçer

Vajinal mantar tedavisinde dikkat edilecek hususlar şu şekildedir;

Havuz ve deniz sonrası hemen temiz su ile duş alınmalı ve ıslak mayo ile uzun süre durmamalı.
Sıkan çamaşır ve pantolon giymemeli.
Pamuklu olmayan, sentetik iç çamaşırları tercih edilmemeli.
Bakteri florasını ve ph dengesini bozmayan özel sabunlar ile vajina içi hijyeni sağlanmalı.
Vajina içi temizliğinde özellikle hoş kokulu, parfümlü, kimyasal ağırlıklı şampuan, pudra ve sabunlardan uzak durulmalıdır.
Günde iki kere demirhindi veya kadife çiçeği çayı içmek, bol bol yoğurt tüketmek, banyo suyuna bir miktar ada çayı ya da kekik çayı eklemek de vajinal mantar tedavisinde önerilen bitkisel tavsiyeler arasında yer almaktadır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonunu Önlemek İçin Kullanabileceğiniz Ürünler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajinal mantar enfeksiyonu (vajinal kandidiyazis) Candida albicans adı verilen vajinanızda doğal olarak yaşayan bir mantarın aşırı büyümesinden kaynaklanır. Mantarın büyümesini önlemek için bazı ürünler ve dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır.

Not: En doğru bilgi, tanı ve tedavi için uzmana danışın.

1. Yoğurt

Yoğurt

2006 yılında yayınlanan bir inceleme, bazı probiyotiklerin C. albicans’a karşı etkili olabileceğini buldu.

Yoğurt bir probiyotik olarak kabul edilebilir, çünkü Lactobacillus acidophilus gibi canlı bakteri içerir.Bu bakteriler vajinanızda sağlıklı bir ortam oluşturmak için çok önemlidir. Dengesizlikten kaynaklanan aşırı büyümeyi tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Fakat tükettiğiniz yoğurdun Candida mantarının büyümesine neden olan ilave şeker içermediğinden emin olun.

2. Borik asit

Borik asit

Borik asit, bazı kadınların diğer ilaçlara karşı dirençli olan mantar enfeksiyonlarının tedavisinde faydalı olduğunu iddia ettiği güçlü bir antiseptiktir.

2009 yılında yapılan bir çalışma, topikal yolla uygulanan borik asidin vajinal enfeksiyonların tedavisinde etkili olabileceğini göstermiştir.

Borik asidi vajina bölgenize uygulamadan önce daima suyla karıştırın.Ağız yoluyla almayın.

Not: Borik asidin ciddi yan etkileri olabilir bu yüzden uzmana danışmadan kesinlikle kullanmayın!

Dağ Kekiği Yağı

Dağ Kekiği Yağı

Bir çalışmada, kekik yağının, kullanılan dozaja bağlı olarak C. albicans’ın büyümesini durdurabildiği veya yavaşlatabildiği gösterilmektedir.

Her 30 gram zeytinyağına 3-5 damla kekik yağı damlatın. Bu karışımı cilde masaj yaparak uygulayın.

4. Probiyotik fitiller ve takviyeler

Probiyotik fitiller ve takviyeler

Probiyotikler vücudunuzdaki bakteri-maya dengesinin düzeltilmesine yardımcı olur (K).

Oral takviyelerin tam etki göstermesi yaklaşık 10 gün sürer, bu nedenle bazı kadınlar sonuçları daha hızlı görmek için vajinal fitiller kullanırlar. Fitil kullanmadan önce mutlaka uzmana danışın.

5. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı

Araştırmalar, hindistan cevizi yağının C. albicans’a karşı etkili olduğunu göstermiştir.

Hindistancevizi yağı kullanarak vajinal mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için saf, organik hindistancevizi yağı aldığınızdan emin olun. Yağı doğrudan etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz

6. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı

Araştırmalar, çay ağacı yağı içeren vajinal bir fitilin, vajinal enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Vajinal bir fitil olarak kullanacaksanız, jojoba veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltildiğinden emin olun.

7. Elma sirkesi

Elma sirkesi

Elma sirkesini su ile seyrelttikten sonra etkilenen bölgeye uygulayın. Uygulamadan sonra bölgenin iyice kuruduğundan emin olun

8. Sarımsak

Sarımsak

Sarımsağın, bir laboratuar çalışmasında etkili bir Candida katili olduğu gösterilmiştir. Enfeksiyon etkilerini azaltmak için yemeklerinize sarımsak eklemeyi deneyin.

9. Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit
Hidrojen peroksit, yapılan bazı çalışmalara göre bir bakteri ve maya öldürücü antiseptiktir.
Hidrojen peroksiti, cilde uygulamadan önce sulandırdığınızdan (yarı su ve yarı hidrojen peroksit) emin olun ve arka arkaya beş günden fazla kullanmayın.

10. C vitamini

C vitamini

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık sistemi vücudunuzun kendini dengelemesini sağlar.

Vücudunuzun mantar enfeksiyonunu yenme yeteneğini artırmak için C vitamini alımınızı artırmayı deneyin. C vitamini içeren asitli ürünleri cildinize uygulamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu