TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş Gelin, Askeri Standartlarda Konektör Üretin

TÜBİTAK SAGE, mühimmat sistemlerinde kilit rol oynayan konektörlerin bir an önce yerli olarak üretilebilmesi için, Türk savunma sanayi şirketlerine destek önerdi.

TÜBİTAK SAGE tarafından yayınlanan mesajda, “Milli konektör geliştirme projesi ile konektörlerin ‘askeri standartlarda’ tasarım, geliştirme ve kalifikasyonu için gerekli tüm yetenek kazanıldı. Ayrıca test matrislerine uygun gerekli test altyapıları kuruldu ve konektör alanında çalışan firmalarımıza açıldı.” denildi.

TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş da yayınladığı sosyal medya mesajında, “Şu an herhangi bir konektörün MIL-DTL-38999 / 83538 gibi askeri standartlarda geliştirilmesi ve kalifikasyonu ile ilgili tüm know-how’u oluşturmuş durumdayız.

Ülkemizde genelde sivil sektöre yönelik konektör üreten değerli firmalarımıza bu konuda destek sağlamak ve ithalat bağımlılığından kurtulmak için göreve hazırız” çağrısında bulundu.

Gürcan Okumuş – TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü

Konektörler, askeri sistemler üzerinde yer alan çeşitli elektronik birimlerin veya sensörlerin birbirleri ile iletişimini sağlamak üzere temelde bir bağlantı aracı olarak kullanılıyor.

Askeri sistemlerdeki kritik birimlerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan konektörlerin darbe, yüksek ısı, aşırı soğuk gibi her türlü zorlu koşullarda çalışabilmesi, hayati önem taşıyor.

Okumuş, +175 ile -65 sıcaklık şartlarında bile çalışabilecek, askeri standartlarda konektör üretmenin çok pahalı olduğunu belirtti.

Bu bileşenlerin ihracat iznine tabi olduğunu, izin çıksa bile tedarik etmenin uzun sürebileceğini belirten Okumuş, Türkiye’nin yılda yaklaşık 100 milyon dolarlık konektör ithalatı yaptığı bilgisini verdi.

TÜBİTAK SAGE 1,5 yıldır askeri konektör geliştirme konusunda çalışıyor.

Okumuş’un verdiği bilgiye göre, şimdiye kadar onbinlerce sayfa döküman analiz edildi, sistem mühendisliği çalışmaları yürütüldü. Bir yandan da standartların atıf yaptığı 43 farklı testin matrisi çıkarıldı ve altyapısı kuruldu.

Türkiye’de halen sivil alanda konektör üreten firmalar mevcut.

Askeri alanda da kullanılabilecek konektör üretimine geçilebilmesi halinde, Türkiye önemli bir dış bağımlılıktan kurtulmuş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu