Sevcanla Lezzet Yolunda 34. Bölüm 10 Haziran Full İzle

Sevcanla Lezzet Yolunda 34. Bölüm 10 Haziran Full İzle

Halk müziğinin sevilen, beğenilen, güçlü kadın sesi Sevcan Orhan, Anadolu’nun lezzet haritasını çıkarıyor. “Sevcan’la Lezzet Yolunda”, Edirne’den Kars’a, Trabzon’dan Hatay’a Türkiye’nin her köşesini adım adım dolaşıyor, yöre insanlarının evine konuk olup onların hikayelerini dinliyor. Bu lezzet yolculuğunda halk müziğinin başarılı ismi Sevcan Orhan, yurdumuzun eşsiz lezzetlerini keşfederken, büyüleyici sesiyle yorumladığı türküleri de sizlerle buluşturacak.

Sevcan’la Lezzet Yolunda 33. Bölüm | Bartın – Amasra

Sevcan’la Lezzet Yolunda 33. Bölümünde; Sevcan Orhan, bugün Bartın’ın eşsiz güzelliklere sahip ilçesi Amasra’da.
Halk müziği sanatçısı Sevcan Orhan’ın renkli sunumuyla ekranlara gelen programda Amasra’nın en bilinen yemeklerinden yöresel kaydırma, düğün böreği, Amasra pidesi, mezgit tava ve yanında 30 çeşit malzemeden yapılan ünlü Amasra salatasının yapımları paylaşıldı.


Fatih Cami ve Amasra Müzesi’ni gezen sevilen sunucu Boztepe’de Amasra’nın muhteşem manzarası eşliğinde bölge hakkında bilgiler aktaracak ve türküler seslendirdi. Sevcan Orhan’ın yöre halkı sohbetiyle neşelendirdiği çarşı turunda ise geleneksel çekicilik el sanatına dair bilgiler aldık.

Sarma sevenlere özel asma ve pırasa sarması | Sevcan’la Lezzet Yolunda

Sevcan’la Lezzet Yolunda 33. Bölümünde; Amasralı kadınlar sarmayı asma yaprağının yanı sıra pırasa yaprakları ile birlikte hazırlamayı gösterdiler. Malzemeler:

İç harcı için
2 adet soğan
1 kaşık salça
2 su bardağı pirinç
Baharatlar

Sevcan’la Lezzet Yolunda 34. Bölüm | Safranbolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu