Sevcanla Lezzet Yolunda 18.Bölüm 5 Mayıs Full İzle

Sevcanla Lezzet Yolunda 18.Bölüm 5 Mayıs Full İzle

Halk müziğinin sevilen, beğenilen, güçlü kadın sesi Sevcan Orhan, Anadolu’nun lezzet haritasını çıkarıyor. “Sevcan’la Lezzet Yolunda”, Edirne’den Kars’a, Trabzon’dan Hatay’a Türkiye’nin her köşesini adım adım dolaşıyor, yöre insanlarının evine konuk olup onların hikayelerini dinliyor. Bu lezzet yolculuğunda halk müziğinin başarılı ismi Sevcan Orhan, yurdumuzun eşsiz lezzetlerini keşfederken, büyüleyici sesiyle yorumladığı türküleri de sizlerle buluşturacak.

Sevcan’la Lezzet Yolunda 18.Bölüm SHOW TV CANLI YAYIN İZLEMEK İÇİN TIKLA

Sevcan'la Lezzet Yolunda, yarın Ege'de!

Sevcan’la Lezzet Yolunda 17.Bölüm | Eskişehir

Sevcan’la Lezzet Yolunda 17. Bölümünde; Odunpazarı’nda, yörenin meşhur madenlerinden lüle taşı ile yapılan el sanatını zanaatkârından öğrenen sevilen ses sanatçısı Sevcan Orhan, ‘‘Dünyanın Merkezi’’ olarak tescillenen ve Nasreddin Hoca’nın doğum yeri olan Sivrihisar’ı gezdi ve Eskişehir’in tarihi sokaklarında keşfe çıktı. Porsuk Çayı’nda gondolla dolaşacak olan Sevcan Orhan, Eskişehir’in huzurlu atmosferini ekrana taşıdı.

Yöre kadınlarının keyifli sohbeti eşliğinde söylenen türkülerle renklenen programda Balaban kebabının hikayesi ile kelem dolması, höşmerim, ciğer kavurması ve yemeden dönülmemesi gereken çiböreğin yapımı izleyicilerle buluştu.

Eskişehir Balaban Kebabı Tarifi | Sevcan’la Lezzet Yolunda

Sevcan’la Lezzet Yolunda 17. Bölümünde; Eskişehir’de babalarından gelen geleneği devam ettiren Işıl ve Oğuz Ustalar, Balaban Kebabı’nın inceliklerini anlattı. Malzemeler

300 g dana bonfile
2 domates
3-4 yeşil biber
Köftesi için

300 gram kıyma
1 er adet yumurta ve soğan
2 kaşık galeta unu
1 tatlı kaşığı sirke
1’er çay kaşığı sirke kimyon kırmızı bbier
sosu için

1’er kaşık biber ve domates salçası
Su tereyeağı ve sıvı yağ.

Sevcan’la Lezzet Yolunda 18.Bölüm | Kütahya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu