İki isim görevden alındı! cinsel istismar iddiaları üzerine kabinede değişikliğe gitti

İki isim görevden alındı! Avustralya Başbakanı, cinsel istismar iddiaları üzerine kabinede değişikliğe gitti

 AVUSTRALYA Başbakanı Scott Morrison, cinsel istismar iddialarının ardından kabinedeki iki bakanı görevden aldı.

Başbakan Morrison, Adalet Bakan Christian Porter’ı ve Savunma Bakanı Linda Reynolds’ı görevden alarak, yerlerine Michaelia Cash ve Petter Dutton’ı atadı. Eski Adalet Bakanı Porter’in Endüstri Bakanlığına, eski Savunma Bakanı Reynolds’ın ise Hükümet Hizmetleri Bakanlığına atanacağı kaydedildi.

Başbakan Morrison, yaptığı açıklamada, kadınların eşitliği, güvenliği, ekonomik güvenliği, sağlığı ve refahı için kabine değişikliğine gittiğini belirterek, kabinede en güçlü kadın temsiline sahip olacaklarını vurguladı.

Morrison’ın kabineye Dışişleri ve Kadından Sorumlu Bakan Marise Payne ile birlikte başkanlık edeceği bildirildi.

Avustralya’da cinsel taciz ve tecavüz iddiaları

Avustralya’da şubat ayında eski bir hükümet çalışanı Brittany Higgings, 2019 yılında bir bakanının parlamentodaki ofisinde tecavüze uğradığını iddia etmiş, işini kaybetme korkusu nedeniyle polise gitmediğini söylemişti.

Avustralya Başbakanı Morrison’un makamına gönderilen isimsiz bir mektupta da kabine üyelerinden birinin, 1988’de 16 yaşındaki bir kıza tecavüz ettiği ileri sürülmüştü.

Ülke basınındaki haberlerde bu kabine üyesinin, Adalet Bakanı Christian Porter olduğuna ilişkin haberler yer almıştı.

Tecavüze uğradığını iddia eden kadının, Şubat 2020’de polise şikayette bulunduktan sonra haziranda intihar ettiği belirtilmişti.

Avustralya Adalet Bakanı Porter, iddiaları reddederek görevine devam edeceğini duyurmuştu.

Avustralya’da 15 Mart’ta binlerce kadın hemcinsleri için sokaklara dökülmüş ve “Kadınların Adalet İçin Yürüyüşü” düzenlemişti.

Gösterilere katılan kadınlar, karşılaştıkları tehlikeli kurum kültürü ve kadın düşmanlığına dikkati çekmişti.

Savunma Bakanı Linda Reynolds ise iki yıl önce bakanlıkta daha kıdemli bir meslektaşı tarafından tecavüze uğradığını iddia eden genç bir çalışanı yeterince desteklemediği için ağır şekilde eleştirilmişti.

Reynolds, olay ortaya çıktıktan sonra özür dilemek zorunda kalmıştı.

Avustralya’da siyasetteki cinsel içerikli iddialar bununla da bitmiyor

Son dönemde taciz ve tecavüz skandallarının gündeme geldiği Avustralya’da geçen hafta da mecliste hükümet için çalışan bir grup erkeğin sohbet grubunda cinsel içerikli görüntü ve videolar paylaştığına dair iddialar ortaya atılmıştı.

Avustralya basını, bir grup erkeğin, kadın milletvekillerinin masalarının da alet edildiği müstehcen fotoğraf ve videoları paylaşmak için bir sohbet grubu kurduğu iddialarını yayımlamıştı.

Fotoğraf ve videolar sızdırılarak The Australian ve Channel 10 kanalına verilirken, iddialar, Avustralya toplumunda öfke yaratmıştı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, “iğrenç ve mide bulandırıcı” olarak nitelendirdiği iddiaların odağındaki bir milletvekili çalışanının işine son verildiğini açıklamıştı.

Dünyada yalnızca 3 tane var! İngiltere’de madeni para rekor fiyata satıldı

Aşkı için tahtından vazgeçen İngiltere Kralı 8. Edward adına basılan ve dünyada yalnızca 3 tane bulunan altın 5 poundluk madeni para 1.65 milyon sterlinle rekor fiyata satıldı.

Aşık olduğu Amerikalı Wallis Simpson uğruna 1936 yılında tahttan feragat eden İngiltere Kralı 8. Edward adına basılan, piyasaya sürülmeyen ve dünyada yalnızca 3 adet bulunan 5 poundluk altın madeni paradan bir tanesi rekor fiyata alıcı buldu. Altın madeni para 1.65 milyon sterline satıldı. Edward’a ait altın madeni paranın, ABD’nin Dallas’taki Heritage Müzayedeleri’nde bir koleksiyoncu tarafından satın alındığı ifade edilirken, bugüne kadar satılan en pahalı İngiliz madeni parası olduğu belirtildi.

Önceki rekorun, ise geçtiğimiz Ekim ayında 703 bin sterline Monako’da satılan 1831 yılında üretilen Kral William IV adına basılmış altın 5 poundluk madeni para olduğu kaydedildi. Öte yandan, İngiltere Kralı 8.Edward, Wallis Simpson ile evlenmek için tahttan 1936 yılında çekildi. Çift 1937 yılında ise evlenmiş, bu kararın ardından Kraliçe 2. Elizabeth’in babası ve sonra da kendisine tahtın yolunu açmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu