Kadir Gecesinin Bin Aydan Daha Hayırlı Olduğu Nerede Geçiyor?

Kadir Gecesinin Bin Aydan Daha Hayırlı Olduğu Nerede Geçiyor?.. 27 Nisan 2022 Çarşamba gecesi Kadir Gecesi olarak idrak edilmekte. Milyonlarca Müslüman bu geceyi değerlendirmek için çabalıyor. Bu gece için bin aydan daha hayırlı gece ifadesi kullanılıyor. Peki Kadir Gecesi nedir? Bin aydan daha hayırlı ifadesi Kuran'da mı geçiyor Hadisi Şerift mi?

Hazreti Muhammed (s.a.v)'in Kadir Gecesi'ni Ramazan'ın son on gününde arayın sözleri üzerine birçok kişi farklı görüşler ortaya atsa da genel kabule göre Kadir Gecesi Ramazan'ın 27.gecesi olarak ifade edilir.

Bu gecede yapılan dualar, ameller kat be kat daha değerli olur. Zira Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Kadir Gecesi'nin bin aydan daha hayırlı olduğu ifadesi ise Kuran'ın Kadir suresinde yer almaktadır.

Kadir suresi;

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla!
1. Şüphesiz ki biz O'nu (Kur’ân’ı) Kadir gecesinde indirdik.
2. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin!
3. Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.
4. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için inerler de inerler.
5. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Kadir Gecesi'nde rahmet kapıları sonsuza kadar açıldığı ifade edilmektedir. Bu gecede yapılan duaların kabul olmasının daha fazla olduğu Allah'ın rahmetinin bu gecede daha fazla yayıldığı belirtilir.

Hadisi Şeriflerde se Kadir Gecesi için şu ifadeler geçer;

“Kadir Gecesi’ni, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibâdet ve tâatle geçiren kimsenin -kul hakkı hâriç- geçmiş günâhları bağışlanır.” (Müslim, Müsâfirîn, 175)

“Kadir Gecesi ile ilgili rüyalarınızın, Ramazan’ın son yedi gecesi üzerinde toplandığını görüyorum. O halde Kadir Gecesi’ni arayan onu Ramazan’ın son yedi gecesinde arasın!” (Buhârî, Leyletü'l-kadr 2,)

“Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son on günü içinde arayınız!” (Buhârî, Leyletü'l-kadr 3)

“Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son on günündeki tek gecelerde arayın!” (Buhârî, Leyletü'l-kadr 3)

Hazret-i Ayşe şöyle buyurdu: “Ramazan ayının son on günü girdiğinde Resûlullah geceleri ihyâ eder, ev halkını uyandırır, ciddiyetle ibadete soyunur ve eşleriyle ilişkiyi keserdi.” (Buhârî, Leyletül-kadr 5)

Hazret-i Ayşe’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah Ramazan’da diğer aylardan daha fazla (kulluk yapmaya) çalışırdı. Ramazan’ın son on gününde de Ramazan’ın öteki günlerinden daha fazla ibadet ederdi. (Müslim, İ'tikâf 8)

Sözlükte kadir (kadr) kelimesi “hüküm, şeref, güç, yücelik” gibi anlamlara gelir. Dinî literatürde ise “leyletü’l-Kadr” şeklinde Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılır. Aynı adı taşıyan 97. sûre bu gecenin fazileti hakkında nâzil olmuştur. Sûrede Kur’an’ın Kadir gecesinde indirildiği ve sözü edilen gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilir.

27 Nis 2022 - 09:57 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak muhabir.com.tr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan muhabir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler muhabir.com.tr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı muhabir.com.tr değil haberi geçen ajanstır.