Sosyal Medya

Emine Erdoğan'dan Kadınlara

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, erkek egemen ve kar odaklı iş dünyasının, tabiata sadece kaynak olarak bakan hakim anlayışını dönüştürmenin kadınların elinde olduğunu söyledi.


 
Türkiye İş Kadınları Derneğinin (TİKAD) "Çevreye Duyarlı Sürdürülebilir Ekonomi ve İş Kadınlarının Rolü" başlıklı konferansı, Emine Erdoğan'ın katılımıyla New York’taki Türkevi'nde düzenlendi.
 
Türk, Amerikan ve uluslararası iş çevrelerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yazar ve akademisyenleri bir araya getiren konferansta ayrıca "Küresel İklim Değişikliği Sorunu ve Sürdürülebilir Çözümler" başlıklı panel yapıldı.

 
Konferansın onur konuğu Emine Erdoğan, konuşmasında çevre konularında iş kadınlarının rolüne vurgu yapılmasını takdire şayan olarak nitelendirdi ve şunları kaydetti:
 
"Erkek egemen ve kar odaklı iş dünyasının, tabiata sadece bir kaynak olarak bakan hakim anlayışını dönüştürmek, güçlü kadınlarımızın elinde. Kadına has pratik zekanın, dönüştürücü gücün, dayanıklılık gibi özelliklerin, sürdürülebilir bir dünya inşa etmede son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Kadınlarımızın, ara buluculuk ve iletişim güçlerini kullanarak, çevre diplomasisinde bayrağı en önde taşıyacağına yürekten inanıyorum."

 
Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin geçen ay yayınladığı iklim değişikliği raporunu "tabiatın çığlığı" olarak nitelendiren Erdoğan, rapora göre son 5 yılın, 1850'den beri en sıcak yıllar olduğunun altını çizdi.