Dünyanın En Büyük ve En Akıllı Motor Test Ortamı Testbed 80

Rolls-Royce, resmî açılışı yapıldığında dünyanın en büyük ve en akıllı kapalı test yatağı olacak Testbed 80’de ilk motorunu başarıyla çalıştırdı.

İngiltere’nin Derby şehrinde bulunan test merkezi, Birinci Lig futbol sahasından daha büyük bir kapalı alana sahip.

7.500 m2‘lik test ortamında ilk kez Rolls-Royce’un Airbus A350 için geliştirdiği Trent XWB motoru çalıştırıldı.

Rolls-Royce Sivil Havacılık Başkanı Chris Cholerton, “Bugün, uzay ve havacılık alanında daha sürdürülebilir bir geleceğe yönelik yolculuğumuzda önemli bir aşama kaydettik. Testbed 80 yalnızca dünyanın en verimli havacılık motoru olan Trent XWB gibi motorları test etmekle kalmayacak, aynı zamanda net sıfır karbon salınımı elde etme hedefimizi de bir adım daha öteye taşıyacak olan geleceğin motor ve tahrik sistemlerini test edecek.” dedi.

Testbed 80’de Trent XWB ve Trent 1000 de dâhil olmak üzere, geniş bir yelpazedeki son teknoloji motorlar test edilebilecek.

Testbed 80 ayrıca daha verimli yeni nesil motorlara ve hibrit veya tamamen elektrikli uçuş sistemlerine yönelik UltraFan test aracını da test edecek kapasiteye sahip olacak.

Test ortamı, Sıfır karbon salınımı elde etme hedefi kapsamında, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) da dâhil farklı yakıt tipleri için 140.000 litrelik yakıt tankı ile donatıldı.

En Küçük Titreşimler Bile Tespit Edilebiliyor
Rolls-Royce, saniyede 200.000 numuneye kadar, en minör titreşimleri bile tespit edebilen sensörlerden oluşan girişik bir ağı kullanarak bir motor üzerindeki 10.000’den fazla farklı parametreden veri toplayabiliyor.

Saniyede 30 Görüntü alınabiliyor
Rolls Royce ayrıca dünyada motorlarını çalıştırırken X-ray ile görüntüleyebilen tek motor üreticisi konumunda.

Testbed 80’in test ortamı, saniyede 30 görüntü yakalayabilen ve bunları güvenli bir buluta doğrudan sinyal olarak iletebilen güçlü bir X-ray cihazını da içinde barındırıyor.

Bu test ortamı Roll-Royce’a, motorlarını en küçük detayına kadar inceleme ve kesin veriler elde etme imkânı sunuyor.

MMU
Kale Grubu, Milli Muharip Uçak TF-X’in motorunu geliştirmek için, Rolls Royce firması ile birlikte teklif sunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu