KOP dağından çıkarılan maden hangisidir? KPSS Ön Lisans 2020 Sorusu

KPSS Ön Lisans düzeyinde yapılan sınavda adaylara KOP dağından çıkarılan maden hangisidir? soru soruldu. KOP dağından çıkarılan maden hangisidir? CEVAP: KROM Kop Krom Madencilik’te Erzurum–Erzincan Bölgesinde yeni açılacak tesisin faaliyete..

KPSS Ön Lisans düzeyinde yapılan sınavda adaylara KOP dağından çıkarılan maden hangisidir? soru soruldu. KOP dağından çıkarılan maden hangisidir?

CEVAP: KROM

Kop Krom Madencilik’te Erzurum–Erzincan Bölgesinde yeni açılacak tesisin faaliyete geçmesiyle 150 bin ton ihraç kalitesinde konsantre krom cevheri üretimi planlandı.Yatırımı tamamlanan Kop Krom cevher zenginleştirme tesisinde en son teknoloji kullanıldı.

Tesisin genel malzeme akışında kullanılan tabi akış ve yer çekim gücü sayesinde büyük ölçüde enerji tasarrufuna gidildi. Aynı şekilde, motor gücü gerektiren ekipmanlar da düşük enerji tüketimli ve en yeni teknolojili modeller arasından seçildi. Tesisin yeri ve altyapısı da, ileride planlanacak genişlemelere ve kapasite artırımlarına uygun olarak seçildi.Tesisin planlamasında, çevre ve doğa koşullarının korunması için özel önlemler alındı.

Mevcut krom cevherleri ile etrafındaki diğer malzeme arasındaki yoğunluğun farklı olmasından faydalanılarak, herhangi ilave bir katkı maddesi ve kimyasal kullanılmaksızın yalnızca su ile krom cevherinin yabancı maddelerden arındırılması esası uygulandı. Bu nedenle de herhangi ilave bir çevresel atık oluşmadı.Tesis, mevcut cevher ocaklarına ortalama 9 kilometre uzaklıkta olmakla birlikte, Karasu nehrine yakın ve yaklaşık 800 metre daha alçak bir irtifaya kuruldu. Yılın her ayında üretim yapacak bir bölgede yapılan tesis, yılın her döneminde karayolu ve demiryolu ile ulaşım ve taşımacılığa da elverişli.

Kop Krom işletmesinde halen üretim 200 civarında iş makinesi ile ve en son açık işletme tekniklerine uygun olarak yapılıyor. Şirket bünyesinde doğrudan 508 kişi istihdam edilmekte ve bu sayı mevcut taşeronların istihdam ettiği işçilerle birlikte 563’ü buluyor. Bunun yanı sıra, bölgedeki yan sanayi, nakliye, gıda vs. gibi Kop Krom işletmesine hizmet veren diğer dış birimlerle birlikte yaklaşık 800 aileye iş ve aş sağlandı.