Hindistan ile Pakistan arasındaki problemli bölge neresidir? KPSS Ön Lisans Sorusu

KPSS Ön Lisans düzeyinde yapılan sınavda adaylara Hindistan ile Pakistan arasındaki problemli bölge neresidir? soru soruldu. Hindistan ile Pakistan arasındaki problemli bölge neresidir? CEVAP: KEŞMİR Keşmir (Hindu / Dogri: कश्मीर,..

KPSS Ön Lisans düzeyinde yapılan sınavda adaylara Hindistan ile Pakistan arasındaki problemli bölge neresidir? soru soruldu. Hindistan ile Pakistan arasındaki problemli bölge neresidir?

CEVAP: KEŞMİR

Keşmir (Hindu / Dogri: कश्मीर, Beluçça: کشمیر), Hindistan, Pakistan ve Çin’in sınırlarında bir dağlık bölgedir. Himalayalar’ın batı ucunun güneyindeki vadi bu adla anılmıştır. Bölgede üretilen Kaşmir adlı kumaşın ismi de buradan gelmektedir.

1947’de Büyük Britanya’nın sömürgesinden bağımsızlığı kazandığında nüfusunun çoğunluğunu Müslümanlarından ibaret olduğundan Pakistan, Keşmir Emirliği’ne ait bu bölgeyi talep etmiştir.

Ancak Keşmir Emirliği’nin kendisi Hindistan’a bağlanmasını istediği için Hindistan da bölgede hak iddia etmiştir. Srinagar başta olmak üzere bölgenin güney kısmı Hindistan’ın Cemmu ve Keşmir eyaleti olmuş kuzey kısmı ise Pakistan’ın kontrolü altına girmiştir.

Pakistan’ın kontrolü altındaki bölgeye ‘Azadi Keşmir’ denilmektedir. 1960’ta doğu kısmı Aksai Çin’i Çin Halk Cumhuriyeti işgal etmiş ve hala kontrol altında tutmaktadır. Orta Asyadaki sorunlu bölgeyi en son 1977’de Pakistan topraklarına katmıştır.