Güney Kıbrıs ve AB'den kriz çıkartacak Türkiye açıklaması

Güney Kıbrıs ve AB'den kriz çıkartacak Türkiye açıklaması

Doğu Akdeniz'de kriz devam ederken Güney Kıbrıs ve AB'den tansiyonu arttıracak yeni açıklamalar geldi. Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis Türkiye'yi "provokasyon" yapmak ile suçlarken, AB Komisyonu Başkanı Leyen, "Kıbrıs ve Yunanistan'ın arkasındayız" dedi.

Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim devam ederken, NATO nezdinde iki ülke arasında teknik görüşmeler de devam ediyor.
 
Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşme gerçekleştiren Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu.
 
Anastasiadis, dün Yavuz gemisi için ilan edilen NAVTEX'e atıfta bulunarak, Ankara'nın bölgede provokasyonlarına devam ettirdiğini iddia ederek, "Türkiye, Doğu Akdeniz'deki provokasyonlarına devam ediyor. Ne yazık ki dün Türkiye'nin ilan ettiği NAVTEX, Yavuz gemisinin yasa dışı sondaj faaliyetlerini uzattı. Kıbrıs her zaman diyaloğa hazırdır ancak tehdit altında değil" dedi.
 
BİR AÇIKLAMADA AB'DEN
 
Avrupa Komisyonu (AB) Başkanı Ursula von der Leyen ise, Türkiye ile AB arasındaki mesafenin giderek açıldığını belirterek, "Türkiye bazı sorunlar yaşayan bir bölgede bulunuyor. Milyonlarca göçmene ev sahipliği yapıyor, bunun için önemli ölçüde ekonomik yardımda bulunuyoruz. Ancak hiç bir şey komşularına gözdağı verme girişimlerini haklı çıkaramaz. Üye devletlerimiz olan Kıbrıs ve Yunanistan, her zaman meşru egemenlik haklarını koruma konusunda Avrupa'nın tam dayanışmasına güvenebilirler" dedi.

Önceki Haber

Bazı Arap ülkeleri İsrail'e Üs Vermek İstiyor Ancak Sonuçlarından Sorumlu Olacaklar

Sonraki Haber

Türkiye İle Kriz Yunanistan'a Pahalıya Patladı

BENZER HABERLER

Dünya Beşten Büyüktür

AB Liderler Zirvesi Ertelendi