Sosyal Medya

Beklenmedik açıklama! Bunlar otomobil sektörünün iyi günleri!

Covid-19'un en önemli sonuçlarından biri olan çip krizi, otomotiv sektörünü vurmaya devam ediyor. Zarar tahminlerin çok ötesinde.


 
Neredeyse iki yıldır hayatımızda olan korona virüs, tüm dünyayı hallaç pamuğu gibi savurmaya devam ediyor. Bu salgından en çok etkilenen sektörlerin başında ise otomotiv piyasası geliyor. Öyle ki bugüne kadar birçok marka araç üretimlerini ya kısıtlamış ya da tamamen durdurmuştu.
 
Bunların sonuncusu olan Toyota, geçtiğimiz günlerde Japonya'daki üretim bantlarının bir kısmını durdurduğunu, duruma göre durdurulan bant sayısının arttırılabileceğini duyurdu. Bu kısıtlamaların arkasında yatan en önemli neden ise, yeni nesil araçların üretilebilmesi için ihtiyaç duyulan çiplerin tedarik edilememesi.

 
Beklenmedik açıklama! Bunlar otomobil sektörünün iyi günleri!
Bir araştırma şirketi olan AlixPartners, daha önce yaptığı tahminde 2021 yılında çip krizi nedeniyle üretilemeyen araç sayısının yaklaşık 4 milyon adet civarında olduğunu duyurmuştu. Ancak aynı şirket tarafından yapılan güncelleme çalışmasında, 2021 yılının kaybının 7,7 milyon adet olduğunu söyledi. Tabi henüz yılın bitmediğini ve bu tahminin de aşılabileceğini bir kez daha hatırlatalım.
 
Söz konusu araçların üretilememesi ve dolayısıyla da satışa konu edilememesinin bedeli ise tamı tamına 210 milyar dolar. Bu öyle büyük bir meblağ ki otomotiv sektörü gibi çok güçlü bir sektör bile artık işin içinden çıkamamaktan korkuyor.

 
Yapılan tahminlere göre, son 2 yılın kayıplarının tolere edilebilir bir seviyeye çekilebilmesi ve sektörün yeniden canlanabilmesi için 2023 yılına kadar beklenilmesi gerekebilecek. Tabi o zamana kadar korona virüs başka başka varyantlarla karşımıza çıkmaz ve artık hayatımızdan çıkıp giderse.