Nice Formda Bayramlara!

Rumeysa Kıtay

12-07-2020 14:45

Bu bayram kaç adım attığımıza yediklerimize ve içtiklerimize karışmıyoruz. Tek mevzumuz var: Gönlümüzü doyuralım bu bayram olur mu? Ayaklarımız gönlümüzü doyuracak mekanlara götürsün bizi. Çocukluğumuzun sönmesine izin vermeyelim bu bayram. Unutmayın insanın ana vatanı çocukluğudur ve bayramlar da her zaman çocukluğumuzu besler.

Zaten bugüne kadar düzenli öğünlerini yaptın, bol lifli beslendin, yeterli protein tüketmeye çalıştın ve belki tatlıların bile sağlıklı tariflerdendi. Şimdi sana gereken bir “Bayram Temizliği”. Tüm endişelerini temizle, yerine “Bayram bayramdır!” diyerek mutluluğunu koy.

İyi yiyecek/kötü yiyecek yoktur. Doğru zaman ve yanlış zaman vardır. Sürdürülebilir bir sağlıklı beslenme istiyorsan çifte doyum sağlamalısın. Ruhunu da doyurmalısın. Bu yüzden doğru zamanlar da tam da bu zamanlardır.

Dersen ki: “Hayır, ben ipin ucu kaçınca toparlayamıyorum!”  o zaman senin için işte birkaç öneri:

Her gün en az 8 bardak suyu tamamla

Rutin ara öğünlerin varsa yine onlara devam et.

Kendine uygun bir egzersiz yap, hepsinden önemlisi bu.

Akşam öğünlerin daha hafif geçsin.

Akşamları nane, rezene, yeşil çay vb. çaylarla sindirim sistemini rahatlat.

Akıllara takılan birkaç soru daha:

Kurban Etleri Nasıl Tüketilmelidir?

Sağlıklı yemek pişirme yöntemlerinden en önemlisi içerisinde yağ bulunduran et yemeklerine ekstra yağ ilave etmemektir. Bu nedenle kurban etlerini pişirirken az su ile birlikte ve kuyruk yağı ilave etmeden pişirmenizi öneriyoruz.

En Sağlıklı Et Yemeği Tavsiyemiz Nedir?

Kurban Bayramı et ürünlerini çok sık tükettiğimiz bir süreç olduğu için etleri içerisine bol sebze ilavesi ile birlikte sote olarak pişirirseniz porsiyon kontrolünü daha kolay sağlarsınız. Ayrıca iki öğünde de et yediğiniz için oluşabilecek konstipasyon (kabızlık) sıkıntısını önlemenize yardımcı olur.

 Eti sebze ile karışık tüketmekten hoşlanmayanlar sofrasında mutlaka bol yeşillik içeren salatalar bulundurmalıdır.

Biliyorum bu bayram yürekler buruk, kolay olmayacak elbet ama “Zoru kolay etmek gönül işidir.” Bu yüzden gönlümüzü ferah tutalım. Şimdiden hepinize huzurlu bayramlar diliyorum.