Müslümanlar Olarak Neyi Takip Edelim

Ömer Arif

29-05-2020 17:51

 

 

Doğruya tabi olmak sahibini kurtuluşa çıkarır,yanlışa tabi olmak ise felakete...

Her dönemde uyanlar ve uyulanlar olmuştur. Bu hayatın bir gerçeğidir.

 

MÜMİNLER HAKKA UYAR 

 

ذَٰلِكَ بِأَنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا اتَّبَعُوا الْبَاطِلَ 
( وَأَنَّ الَّذِينَ آمَنُوا اتَّبَعُوا الْحَقَّ مِن رَّبِّهِمْ ۚ كَذَٰلِكَ يَضْرِبُ اللَّهُ لِلنَّاسِ أَمْثَالَهُمْ ( محمد 3

 

 Bu, inkâr edenlerin batıla uymaları ve iman edenlerin de Rablerinden gelen gerçeğe tâbi olmalarından dolayı böyledir. İşte böylece Allah insanlara kendi misallerini anlatır. (Muhammed 3)

 

Hak; değişmez doğru İSLAM'dır, batıl ise İslama uymayan her şeyin ortak adıdır.

 

MÜMİNLER RASULÜLLAH EFENDİMİZE UYAR :

 

"وَكَذَٰلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ وَيَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيدًا ۗ وَمَا جَعَلْنَا الْقِبْلَةَ الَّتِي كُنْتَ عَلَيْهَا إِلَّا لِنَعْلَمَ مَنْ يَتَّبِعُ الرَّسُولَ مِمَّنْ يَنْقَلِبُ عَلَىٰ عَقِبَيْهِ ۚ وَإِنْ كَانَتْ لَكَبِيرَةً إِلَّا عَلَى الَّذِينَ هَدَى اللَّهُ ۗ وَمَا كَانَ اللَّهُ لِيُضِيعَ إِيمَانَكُمْ ۚ إِنَّ اللَّهَ بِالنَّاسِ لَرَءُوفٌ رَحِيمٌ ﴿  البقرة 143  

 

İşte böyle sizi, bütün insanlar üzerine adalet örneği, hak şahitleri olasınız, Peygamber de sizin üzerinize şahit olsun diye, doğru bir caddeye çıkarıp ortada yürüyen bir toplum yaptık. Sana önceden durduğun Ka'be'yi kıble yapmamız da yalnız peygamberlerin izinde gidecekleri iki ökçesi üzerinde geri döneceklerden ayırt etmemiz içindir. Elbette o, Allah'ın doğru yola ilettiği kimselerden başkasına mutlaka ağır gelecekti. Allah imanınızı zayi edecek değildir. Allah insanlara karşı çok şefkatli ve merhametlidir. (Bakara 143 )

 

Allah O'nu bize örnek ve model olarak sunmaktadır.Hayatında da vefat ettikten sonra da  Peygamber Efendimizin sünnetine uymak farzdır.

 

MÜMİNLER ALLAH'IN RIZASINA TABİ OLUR :

 

أَفَمَنِ اتَّبَعَ رِضْوَانَ اللَّهِ كَمَنْ بَاءَ بِسَخَطٍ مِنَ اللَّهِ وَمَأْوَاهُ جَهَنَّمُ وَبِئْسَ الْمَصِيرُ ( ال عمران 162

 

Allah'ın rızasına uyan kimse, Allah'ın hışmına uğrayan ve varacağı yer cehennem olan kimse gibi midir? Varış yeri olarak ne kötüdür orası! (Ali İmrân 162 )

 

Allahın rızasını gözetmek ihlasın ta kendisidir,Allahın rızasını devre dışı bırakmak ise şirki getirir.Hiç bir Mü'min ALLAH'a rağmen başkalarını razı etme derdine düşemez.Sahabenin en büyük özelliği Allah ve Rasulünün sözü önüne başkalarını geçirmemeleri idi.

 

MÜMİNLER SIRATI MÜSTEGIME UYAR :

 

وَأَنَّ هَذَا صِرَاطِي مُسْتَقِيمًا فَاتَّبِعُوهُ وَلاَ تَتَّبِعُواْ السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِكُمْ عَن سَبِيلِهِ ذَلِكُمْ وَصَّاكُم بِهِ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ [الأنعام: 153

 

 

 İşte benim doğru yolum budur; ona uyun. Sizi O'nun yolundan ayıracak başka yollara uymayın. (Azabından) korunmanız için Allah size böyle tavsiye etmiştir.(Enam 153 )

 

Allah'ın peygamberler ve kitaplar göndermesi onun büyük bir rahmetidir.Peygamberlar kitabı tebliğ ve yaşama vazifesini icra ederek dos doğru yolu teorik ve pratik olarak ortaya koymuşlardır.

 

MÜSLÜMANLAR EN GÜZEL SÖZE UYAR :

 

الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ ۚ أُولَٰئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ ۖ وَأُولَٰئِكَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ ﴿ الزمر ١٨

 

O kullarımı ki, onlar sözü dinlerler, sonra da en güzeline uyarlar. İşte onlar, Allah'ın kendilerine hidayet verdiği kimselerdir. İşte temiz akıllılar da onlardır. (Zümer 18 )

 

MÜSLÜMANLAR İSLAM ŞERİATİNE UYAR :

 

 ثُمَّ جَعَلْنَاكَ عَلَىٰ شَرِيعَةٍ مِّنَ الْأَمْرِ فَاتَّبِعْهَا وَلَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَ الَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ ( الجاثية 18
 

 

Sonra (Ey Muhammed) seni din hususunda apaçık bir şeriat sahibi kıldık. Sen ona uy, bilmeyenlerin hevâ ve heveslerine uyma(Casiye 18)

 

Süfyan-ı Sevri rahmetullahi aleyh şöyle buyurdu :

 

"HAK YOLA UYUNUZ HAK EHLİNİN AZ OLMASI SİZE YALNIZLIK HİSSİ VERMESİN. "

 

Rasûlullah Efendimizin "Uydum kuru kalabalığa cinsinden olmayınız" buyurduğu kuru kalabalık yalnızca çoğunluğa, kuvvete, imtiyaza ve uzun emele tabi olanların tercihidir.

 

Arzettiğimiz ayetler ve Rasûlullahın hayatı ve mücadelesi Hakka tabi olmayı ve kazanacak olanların da Hak yolcusu olduğunu ifade etmektedir.

 

HAKKA İTTİBANIN MEYVELERİ :

 

1- Sahibine dünya ve ahiret saadeti kazandırır. 

 

2- Dünyada ilkeli ve izzetli bir hayat yaşamasını sağlar. 

 

3- Zorluklar sonunda rızayı bari olduğu için sabretmeye sevkeder. 

 

4- Ruhen ve kalben bereketin  huzurunu hisseder. 

 

5- Kur'an ve sünnete aynen uyduğu için nefsani tevillerle âyet ve hadisleri yanlış görüşleri için mecraından saptırmaz. 

 

6- İtikadi ve fıkhi sapmalardan korunmuş olur. 

 

7-İslamı bir bütün olarak görmesini sağlar. 

 

8-Şahısların putlaştırılmasına mani olur. 

 

9-Tağutlar ve tağuti düzenler  iyi tanınıp onların tuzaklarına düşmez. 

 

10-Aklını nakle tercih eder bu sebeple İslâmî prensiplere bağlı olarak yaşar. 

 

11-Şeytanın ve şeytani düzmece sistemlerin oyuncağı olmaktan kurtulur.

 

RABBİM DAREYN SAADETİ LUTFEYLESİN