Bu Gecenin Hakkımızda Mübarek Olması İçin Düşünün!

Ebubekir Salih

19-05-2020 14:55

Şöyle bir hayal edelim.

 

85 milyonluk Türkiye’de Ramazan-ı Şerif’in  cehennemden kurtuluş olan son 10 gününe giriyoruz ve 80 milyon Müslüman’ın tamamı işi gücü bırakıyor ve Kadir gecesine odaklanıyor.

 

Ramazan’ın son 10 günü Bayram’la birlikte  insanların Kadir gecesine isabet edebilmesi ve isteyenlerin itikafa girebilmesi için tatil ediliyor.

 

Televizyonlarda, sosyal medyada ve her yerde Kadir gecesi konuşuluyor.

 

İnsanlar o geceye isabet edebilmek için birbiri ile yarışıyor. Eller semaya açılıyor, dillerde dualar ve zikirler...

 

Herkes nefis muhasebesi yapıyor ve kendi yanlışlarını, günahlarını düşünüp düzeltmenin yollarını arıyor.

 

Herkes geçiminin, yediğinin, içtiğinin helal mı haram mı olduğunun, şüpheli işlere girip girmediğinin muhasebesini yapılıyor.

 

Devlet erkanı ALLAH’ın (c.c) ve Rasülü’nün emrettiği şekilde devleti idare edip etmediğinin tefekkürünü yapıyor.

 

Yalan, iftira, gazap, kin, nefret gibi ahlaki ve kalbi sıkıntısı olanlar bu davranışları terkedebilmenin mücadelesini veriyor.

 

Kul hakkına girenler bu 10 günde helalleşiyor.

 

Ülkemiz topluca Ramazan Bayram’ı sabahına anadan doğmuş gibi tertemiz girebilmek için elinden geleni yapıyor...

 

Ama işte bütün bunlar bir hayal ve biz 40 milyon piyango biletinin satıldığı ve o gecenin Kadir gecesinden daha fazla değer gördüğü, yolsuzlukların, hırsızlıkların, zinanın, eşcinselliğin ve türlü fuhşiyatın kol gezdiği bir gerçeklikle Ramazan’ın son 10 gününe girdik ve geçmiş Kadir geceleri gibi bu Kadir gecesi de bizi teğet geçecek gibi duruyor.

 

Şimdi size ne anlatalım?

 

Kur’an’ı Kerim’in bu gecede indirildiğinden, faziletlerinin bizzat Kur’an-ı Kerim’de anlatıldığından, adına bir sure olduğundan, o gecede meleklerin ve Hz. Cebrail’in (a.s) yeryüzüne inmesinden, tan yeri ağarıncaya kadar ulvi tecellilerin devam edeceğinden... mi bahsedelim?

 

 

Efendim internete “Kadir gecesi” yazıldığında faziletleri, neler yapılacağı, hangi gecelerde olacağı... zaten anlatılıyor. Ayrıca bütün hocalar görsel cihazlar vasıtası ile bütün bunları detaylıca anlatıyorlar. Geçen senede anlatıldı, ondan önceki senede, daha önceki senede... ama toplumumuz her geçen gün Kadir gecesinde inzal olan Kur’an-ı Kerim’den uzaklaşıyor. Her geçen gün maneviyatımız daha da tahrip oluyor...

 

Sahi bir şeyler yanlış gitmiyor mu?

 

Bu kadar zulmün içinde, bu kadar isyanın içinde hiç tevbe ve dönüş olmadan hangi yüzle elimizi açacağız?

 

Doğu Türkistan, Libya, Suriye, Arakan, Yemen, Filistin... bu haldeyken Mescid-i Aksa’nın bulunduğu etrafı mübarek kılınan topraklar işgal edilmişken ve biz Müslümanlar olarak hiçbir gayretin içinde bulunmazken nasıl böylesi bir geceyi ihya edebileceğiz?

 

Fırsatları tepmede öyle ustalaştık ki, ALLAH’ın (c.c) lütfettiği nice nice mübarek geceler gelip geçti de hiçbirini gerçek manada değerlendiremedik.

 

Yaşadığımız salgın hastalık bile bizi derin uykudan uyandıramadı.

 

Bu Ramazan’a ve Kadir gecesine de buruk giriyoruz ve maalesef toplum olarak bu geceyi fırsat bilip hayatımıza yön verecek değişiklikler yapılacağına dair umudum yok.

 

Ama uyarmakla mükellefiz ve uyarıyoruz;

 

Ey Müslümanlar! 

Bu gecenin hakkımızda mübarek olması için düşünün!

ALLAH ﷻ için tefekkür edin!