Güney Afrika'da Kovid-19 Sürecinde Ramazan

Neo Ali Mokoena

08-05-2020 20:52

GÜNEY AFRİKADA COVİD-19 SÜRECİNDE RAMAZAN

 

Güney Afrika Cumhuriyeti Hakkında Genel Bilgiler

Güney Afrika Cumhuriyeti, anayasasında inanç özgürlüğü korunan, seküler bir ülkedir. Örneğin, Güney Afrika Anayasası'nın 2. Bölümü olan Haklar Bildirgesi, dini özgürlüklerle ilgili çeşitli hükümler içermektedir. Özellikle 15. bölümde herkesin vicdan, düşünce, inanç ve fikir özgürlüğüne sahip olduğunu belirtilir.

Covid-19 virüsü, dünyayı kötü bir şekilde hızla değiştiriyor. Binlerce insan öldü, milyonlarcası ise sokağa çıkma yasağı ile birlikte oldukları yerlerde kilitlenip kaldılar. Küresel bir salgın olarak ilan edilen Covid-19, hem yerel finansal piyasaları hem de insanların ibadetlerini tatbik etme gibi temel hakları üzerinde olumsuz bir etki oluşturdu.

Mart 2020'de, Güney Afrika hükümeti ülke çapında geniş bir sokağa çıkma yasağı ilan etti. Güney Afrika hükümetine göre, sokağa çıkma yasağı virüsün kökten yayılmasını engellemek demek. Ve Güney Afrikalıların hayatlarını kurtarmak için atılması zorunlu olan bir adım. Sokağa çıkma yasağı sürecinde; bakkallar, eczaneler ve diğer önemli endüstriler açıktır. Sokağa çıkma yasağı düzenlemeleri ile ilgili olarak alınan önlemlerden biri de kitlesel toplantılarının yasaklanmasıyla birlikte Müslümanların camilerde ibadet için toplanmaları da yasaklanmıştır.

 

Pandemi’de Güney Afrika’da Ramazan

İslam, Güney Afrika'daki nüfusun kabaca %1,5.-2.0'si tarafından kabul edilen bir azınlık dinidir. Müslümanlar, Güney Afrika'daki en küçük azınlıklardan biri olmasına rağmen, toplumun tamamlayıcı ve görünür bir parçası konumundalar. İslam aynı zamanda Güney Afrika'da en hızlı büyüyen dinlerden biridir. Müslümanlar bir azınlık olmasına rağmen, dinlerini diğer dinlerden hiçbir ayrım gözetmeksizin uygulama özgürlüğüne sahiptirler.

Güney Afrika'daki Müslümanlar, Ramazan ayına sokağa çıkma yasağı ve sıkı kısıtlamalar altında girdiler. Buna ek olarak fiziksel mesafeyi teşvik etmek için kabul edilen katı önlemler nedeniyle birçok Ramazan ritüeli ve geleneği kesintiye uğramıştır.

Ramazan ayı boyunca iftarların toplu bir şekilde yapılması geleneklerimizden birisidir. Camilerin büyük iftarlara, özellikle de toplum içindeki yoksullara ev sahipliği yapması yaygındır. Sokağa çıkma yasağı düzenlemeleri nedeniyle iftarlarını camide açma zorunluluğu olan, daha az imkana sahip kişilerin sokağa çıkma yasağı düzenlemelerinden daha fazla etkilenmesi Olası bir durumdur.

Sokağa çıkma yasağı düzenlemelerinin özellikle kitlesel toplantılara yasakların uygulanması, Müslümanların büyük gruplar halinde oruçlarını açmalarını ve Teravih namazı için toplanmasını imkansız hale getirdi. Bu nedenle, Müslümanların fiziksel mesafeyi korumaları ve beş vakit namazlarını evlerinde kılmaları tavsiye edildi. Dolayısıyla Müslümanların artık evlerinde namaz kılmaları ve sadece aile bireyleriyle oruçlarını açmaları zorunlu hale gelmiş oldu.

Bazı işletmelerin yasak sırasında faaliyet göstermesine izin verilmediği göz önüne alındığında, bu insanların gelir araçlarının büyük ölçüde etkilendiği anlamına gelir. Bu nedenle Ramazan ayında ihtiyaçlarını karşılama imkânı olmayan Müslümanlar için zor süreç olduğu görülmektedir. Güney Afrika hükümeti ve birkaç Müslüman STK, gıda kolilerine ihtiyaç duyanlara Covid-19'un neden olduğu etkiyi azaltmak için mücadele ediyor.

Allah’ın küçük bir yaratığı olan bu virüsün, dünyayı nasıl değiştirdiğine tanıklık ediyoruz. Bu süreçte yapmamız gereken; Allaha sığınmak ve tövbe etmektir. Allah Azze ve Celle şöyle buyuruyor: “De ki: “O, size üstünüzden (gökten) veya ayaklarınızın altından (yerden) bir azap göndermeğe, ya da sizi gurup gurup birbirinize düşürmeğe ve kiminizin şiddetini kiminize tattırmaya gücü yetendir.” Bak, anlasınlar diye, ayetleri değişik biçimlerde nasıl açıklıyoruz.” (Enam 65)

Av. Neo Ali Mokoena

Güney Afrika Cumhuriyeti